Ou­lu­lai­sel­ta He­bo­sa­gi­lil­ta tulossa uutta mu­siik­kia – ka­me­leont­ti­bän­di jatkaa han­ka­las­ti lo­ke­roi­ta­val­la lin­jal­laan

Hebosagil ei piittaa genrerajoista vaan tekee sellaista musiikkia, joka tekohetkellä tuntuu luontevalta.

Hebosagilin Oku Kähkönen, Ilpo Heikkinen, Tatu Junno, Remi Rousselle, Antti Karjalainen ja Pete Miettunen toivovat, että maaliskuulle sovittua levynjulkaisukeikkaa ei tarvitsisi perua.
Hebosagilin Oku Kähkönen, Ilpo Heikkinen, Tatu Junno, Remi Rousselle, Antti Karjalainen ja Pete Miettunen toivovat, että maaliskuulle sovittua levynjulkaisukeikkaa ei tarvitsisi perua.
Kuva: Johanna Levomäki

Oululainen Hebosagil-yhtye sai alkunsa, kun yläasteikäiset kaverukset päättivät ruveta soittamaan metallimusiikkia omalla tvistillään. Vuosien varrella kaverusten musiikkimaku on laventunut, ja samalla bändin musiikkiin on suodattunut vaikutteita niin monelta suunnalta, että sen lokeroiminen on ollut haastavaa.

Koska yksiselitteistä genreä ei ole ollut, sellainen on pitänyt keksiä: Hebosagil kutsuu itseään New Wave of Finnish Suomi Rock -genren pioneeriksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä