Keittiövälineillä kuten mitta-astioilla ja lastalla on käyttöä myös nykymusiikissa. Tai näin on ainakin oululaisen säveltäjäkaksikon Sanna Ahvenjärven ja Tapio Lappalaisen kotona.
Kuva: Jarmo Kontiainen
Desilitran mitta ja lasagnelasta ovat monessa huushollissa ahkerassa käytössä keittiön puolella. Vaan kuinkahan monessa kodissa niillä tehdään musiikkia?
Mitä ilmeisemmin ainakin yhdessä.
Ouluun lastensa musiikkiopintojen vuoksi hiljattain asettuneet säveltäjät Sanna Ahvenjärvi ja Tapio Lappalainen ovat levittäneet kotinsa pitkälle ruokapöydälle paitsi tuoreen orkesteriteoksensa Waterin (2019–2020) partituurin myös teoksen esittämiseen tarvittavia instrumentteja.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut