-

Roh­keas­ti vas­ta­vir­taan

Ruoan kallistuminen näkyy kauppojen halpabrändien myynnin kasvuna sekä K-ryhmän että Arinan myymälöissä. Kysyimme, vieläkö oululaiselle maistuu premium?

Ruoan kallistuminen näkyy kauppojen halpabrändien myynnin kasvuna sekä K-ryhmän että Arinan myymälöissä. Kysyimme, vieläkö oululaiselle maistuu premium?

Ensisilmäys paljastaa, että kyseessä ei ole aivan perinteinen maitokauppa.

Heti portilla eteen tulee hyllymetreittäin värikkäitä aasialaisia virvoitusjuomia, ravintolan avokeittiö ja itämaisittain stailattu sushibaari.

Sisemmällä yksistään energiajuomia ja limonadeja on enemmän kuin monessa vastaavan kokoisessa kaupassa maitotuotteita. Juustot ja matala-alkoholiset viinit on aseteltu ajatuksella omaksi osastokseen.

– Tuotemerkkejä alkaa olla noin 25 000, Oulun Toppilan K-Supermarketin kauppias Janne Saarela sanoo.

Se on paljon tämän kokoiselle ruokakaupalle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä