Ou­lu­lai­nen Otto Mikola päätti il­moit­tau­tua ma­ra­to­nil­le yhdeltä is­tu­mal­ta – Lauan­tai­na ta­voit­tee­na on neljän tunnin alitus Kem­pe­lees­sä

Otto Mikola on juossut kesän ajan 40–50 kilometriä viikossa.
Otto Mikola on juossut kesän ajan 40–50 kilometriä viikossa.
Kuva: Mikko Halvari

42 195 metriä alle neljässä tunnissa.

Siinä on oululaisen Otto Mikolan tavoite lauantaille, kun Zeppelin-maraton kerää tukun kestävyysurheilun harrastajia Kempeleeseen. 22-vuotiaalle Mikolalle kyseessä on toinen täyspitkä maraton, sillä ensimmäisensä hän juoksi viime vuoden toukokuussa Oulun Terwamaratonilla.

– Silloin aikani oli vähän reilut neljä ja puoli tuntia. Se jätti vähän hampaankoloon, niin siitä lähden pistämään paremmaksi, Mikola kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä