Tilaajille

Ou­lu­lai­nen Juuso Torn­berg ra­ken­taa kitaran vaikka iki­van­han rau­ta­tie­tun­ne­lin tu­ki­pöl­kys­tä – Pieni pala har­vi­nais­ta puuta voi maksaa satoja euroja

Ulkomaillekin kitaroitaan myyvän soitinrakentajan mielestä parasta työssä on erikoisiin puulajeihin tutustuminen.

Oululainen soitinrakentaja Juuso Tornberg on käyttänyt kitaroissaan harvinaisia rakennuspuita. Otelautojen koristelussa Tornberg on puolestaan hyödyntänyt kotipihasta saunapuiksi pilkottujen vanhojen koivujen ylijäämäpalasia.
Oululainen soitinrakentaja Juuso Tornberg on käyttänyt kitaroissaan harvinaisia rakennuspuita. Otelautojen koristelussa Tornberg on puolestaan hyödyntänyt kotipihasta saunapuiksi pilkottujen vanhojen koivujen ylijäämäpalasia.
Kuva: Arto Kiuru

Akustisia teräskielisiä kitaroita Oulun Toppilassa rakentava Juuso Tornberg esittelee Suomessa harvinaista, Madagaskarilla kasvavaa bois de rose -ruusupuuta.

Soitinrakentaja nappaa ohuen puulevyn sormiensa väliin ja napauttaa sitä sormillaan. Punertava puu kumahtaa kuin raskas peltilevy tai heviorkesterien rumpusatsin takana usein nähty gongi, tosin huomattavasti pienemmällä äänenvoimakkuudella.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä