Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Ou­lu­jo­ki suis­toi­neen on pää­roo­lis­sa kesän 2026 hui­pen­tu­mas­sa

Paavo Saari kaipasi Kalevan mielipidepalstalla 11.5. Oulujoelle enemmän huomiota Euroopan kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelmistossa. Saari muistuttaa, että ilman Oulujokea ei olisi Ouluakaan. Tästä tosiasiasta on syntynyt myös Oulun juhlaviikkojen Delta Life - Kaupunki syntyy suistoon -projekti.

Delta Life on yksi Euroopan kulttuuripääkaupunkivuoden kohokohdista.

Vesireitit kulttuurin, kaupan ja geenien verisuonistona näkevän kokonaisuuden ensimmäinen tapahtuma oli jo vuonna 2021 Kiiminkijoella ja projekti huipentuu kaupungin syntypaikalle, Oulujoen suistoon elokuun viimeisenä viikonloppuna 2026.

Delta Life tekee jokivarren elämän näkyväksi. Olemme kiinnostuneita kulttuurihistoriasta, mutta haluamme luoda uutta. Kaupungit ja kulttuuri, kaikki uusi, on syntynyt kohtaamisista turuilla, toreilla ja kauppapaikoilla. Keinomme innoittaa taiteilijoita ja yhteisöjä on erilaisten ihmisten tuominen yhteen. Ja mikäpä sen parempi paikka tälle olisi kuin kulttuuritapahtumat.

Delta Life on suuri yhteistyön voimannäyte, jonka näkyvin tapahtuma on kaikille avoin ja pääsymaksuton ulkoilmaelämys Oulun syntypaikalla 28.–29.8.2026. Oulun juhlaviikkojen tuottamaa huipentumaa pohjustavat kumppaniemme lukuisat tapahtumat Kuhmon kamarimusiikista Oulujärven satamien tapahtumiin, juhannusjuhlista vesivoimalaitosoopperoiden sarjaan.

"Olemme kiinnostuneita kulttuurihistoriasta, mutta haluamme luoda uutta."

Koko kesän kestävästä Delta Life -matkasta syntyy tarina, jonka loppuratkaisu nähdään tervakaupungin sydämessä, veden päälle rakennettavalta suistolavalta. Jokivarren elämä kohtaa maailman vaikutteet.

Ajattelemme aidosti, että ensi vuosi on vasta alku. Vuoden 2026 jälkeen jää tositilanteessa koeteltu laaja yhteistyöverkosto. Tavoitteenamme on pysyvästi monipuolisempi ja kansainvälisempi kulttuuritoimijoiden verkosto, joiden toiminta nostaa esille alueen ominaispiirteitä, houkuttelee kansanvälisiä taiteilijoita ja yleisöjä ja luo uutta.

Tärkeää on myös tehdä pohjoisen kulttuuri näkyväksi ja sitä kautta arvostetuksi kansainvälisesti, mutta myös kansallisesti ja paikallisesti. Vuoden 2026 erityiset kulttuurisisällöt ovat meille ponnahduslauta.

Pia Alatorvinen

toiminnanjohtaja, Oulun juhlaviikot

Jukka Takalo

Delta Lifen taiteellinen johtaja