Kolumni

Oulu päätti jouk­ko­lii­ken­teen mil­joo­na­sääs­töis­tä, vaikka busseja käy­te­tään en­nä­tys­pal­jon

Loppusyksyn aikana olen käyttänyt enemmän joukkoliikennettä kuin aikoihin. Bussinpenkille minut ajoivat liukkaat talvikelit ja edelleen vaihtamatta olevat pyörän nastarenkaat.

En ole yksin, sillä Oulun seudun liikenne kertoi vastikään, että kuluvasta vuodesta on tulossa matkustajamääriltään ennätysvilkas.

Asun kahden vilkkaan runkolinjan reitin varrella, joista molemmat kulkevat arkisin parhaimmillaan vartin välein. Aikataulujen mukaan lähipysäkiltäni pitäisi päästä työpaikalle keskustaan useita kertoja tunnissa.

Vielä on kesää jäljellä!

Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut