Oulu pääsi mais­ta­maan Hol­ly­woo­din täh­ti­lois­toa 30 vuotta sitten

Maaliskuussa 1993 ensimmäistä kertaa järjestetyn Oulu Film Festivalin suurin kuhina kävi elokuvaohjaaja Renny Harlinin ympärillä. Harlin toimi vetonaulana, mutta festivaalin ajatuksena oli keskittyä elokuvamusiikkiin.

Renny Harlin jakoi lauantaina 13.3.1993 suuren maailman tyyliin nimikirjoituksia Rotuaarilla innokkaille oululaisille. Intoa ei lannistanut sekään, että Harlin saapui paikalle tuntia ilmoitettua myöhemmin.
Renny Harlin jakoi lauantaina 13.3.1993 suuren maailman tyyliin nimikirjoituksia Rotuaarilla innokkaille oululaisille. Intoa ei lannistanut sekään, että Harlin saapui paikalle tuntia ilmoitettua myöhemmin.
Kuva: Maikkola Tapio

Maaliskuussa 1993 Oulu sai poikkeuksellisen paljon näkyvyyttä valtakunnallisessa mediassa.

Etenkin naistenlehtien ja iltapäivälehtien toimittajat olivat matkustaneet Ouluun läpimurtonsa Hollywoodissa tehneen elokuvaohjaajan Renny Harlinin ja hänen kanssaan heilastelleen Miss Suomen Tarja Smuran takia. Harlin ja Smura taas olivat kaupungissa Oulu Film Festivalin (OFF) vieraina.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä