Merikylpylä siirtyy Toppilansalmeen
Allas Sea Poolin uusi suunnitelma käsittää vastaavanlaisen allasuimalan saunoineen sekä valtavan asunto- ja hotellirakennuksen, joka toteutunee vasta myöhemmässä vaiheessa.
Oululainen yrittäjä Sinikka Ikni on ostamassa torinrantaan Kiikeliin tulevaa Allas Sea Poolia rakentaakseen Ouluun sauna- ja uima-allaskokonaisuuden. Samalla paikka on vaihtumassa Kiikelistä Toppilansalmeksi.
Hän alkoi neuvotella vuosia hanketta puuhanneen Nordic Urban -yhtiön kanssa kesän aikana, ja nyt syksyllä asia on käymässä toteen.
Kylpylän uusi paikka olisi Toppilansalmen telakkarannassa. Sinne Ikni ja vesirakentamiseen erikoistunut suunnittelutoimisto Bluet ovat kaavailleet jo pidempään Toppilansalmen merellinen portti -nimistä hanketta, joka sisältäisi saunamaailman, kelluvan uimalan sekä suuren asunto- ja hotellirakennuksen.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut