Vaalitentti: Katso tal­len­ne Kalevan vaa­li­ten­tis­tä, mukana kuusi ni­me­käs­tä eh­do­kas­ta Oulun vaa­li­pii­ris­tä

Pääkirjoitus: Il­mas­ton­muu­tok­sen tor­jun­ta ei ole vi­her­hump­paa – maa­pal­lon läm­pe­ne­mi­nen mah­dol­lis­ta saada kuriin

Kolumni: Ou­lu­lais­kou­lun hyvät ko­ke­muk­set kou­lu­pu­dok­kai­den kanssa osoit­ta­vat, miten tärkeää on kokemus po­ruk­kaan kuu­lu­mi­ses­ta

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Kaleva Digi + Lehti 2 kk 59,90 euroa

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Op­pi­laat ja opet­ta­jat uupuvat – kenen syy?

Tomi Nissinen oli huolissaan lukiolaisten kokemista paineista Kalevan Lukijalta-sivulla 15.8. ja esitti ratkaisuksi ylioppilaskirjoituksista luopumista.

Myös opettajien uupumisesta on uutisoitu viime aikoina (esim. Yle 2.8.). Ylipäätänsä koulujärjestelmän on nähty muuttuneen armottomammaksi (Yle 15.7.).

Koulunkäynti on tosiaan muuttunut viime vuosikymmeninä. Opettajien näkökulmasta ydintehtävään käytettävissä oleva aika on kaventunut merkittävästi. Osa koulun arkeen liittyvästä työstä joudutaan toteuttamaan määräaikaisten projektien avulla. Tällainen hanketoiminta, jatkuva oppilaiden arviointi ja Vilma-viestittely vanhempien kanssa vaativat valtavasti raportointia ja ruutuaikaa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.