Onko Rukan rin­teis­sä tur­val­lis­ta? Nuorten mie­les­tä il­ki­val­ta on kiu­saa­mis­ta suu­rem­pi riesa

Rukan ski patrolin päällikkö Teemu Torvinen Saaruassa sijaitsevassa Ruka Park Clubilla.
Rukan ski patrolin päällikkö Teemu Torvinen Saaruassa sijaitsevassa Ruka Park Clubilla.
Kuva: Jussi Väätäinen

Laskettelu on varsin turvallinen laji. Näin kertoo Rukan ski patrol -tiimin esihenkilö Teemu Torvinen.

– Rukalla on vuodessa noin 500 000 laskettelupäivää ja rinneonnettomuuksia noin 300–350, ja niistäkin suurin osa on mustelma polvessa tai naarmu ranteessa, Torvinen kertoo.

Tärkeä osa rinneturvallisuutta on turvallinen ja hyvä ilmapiiri. Torvinen kertoo, että fyysiset tappelut ovat todella harvinaisia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä