Mielipidekirjoituksessaan (Kaleva 17.6.) Veikko Ervasti syyttää päättäjiä valikoivasta kuulosta ja yleisen mielipiteen huomiotta jättämisestä. Esimerkiksi hän valikoivasti valitsee Rotuaarin pallon siirtämisen ja Terwa Towerin kaavan vahvistumisen.
Todetaan, että Rotuaarin pallon siirtäminen ei ole ollut missään poliittisessa päätöksenteossa edes kohteena, joten sen esille ottaminen on vähintäänkin omituista.
Miksi Ervasti ei valinnut yleisen mielipiteen vastaiseksi kohteeksi Heinäpään jalkapallostadionia? Tämä jos mikä on esimerkki siitä, että päättäjien kuulo on kunnossa.
Lähes yksimielinen poliittinen tahto asiassa ei riittänyt, vaan tutut valittajatahot neliraajajarruttivat tämänkin yksityisen investoinnin. Rakennusala ja Oulun rakentajat jäivät stadionin ja Terwa Towerin osalta ilman yli sadan miljoonan euron yksityisiä investointeja. Tämä jos mikä on yleisen edun vastaista.
Mikä on se ”yleinen mielipide”, johon Ervasti viittaa? Oulun kaupungissa on 172 836 äänioikeutettua. Minulle vaalien tulos on se tärkein mielipide, jota edustuksellinen demokratia päätöksenteossa toteuttaa. Sitä tulee myös kunnioittaa. Sosiaalinen media, Puskaradio tai megafonidemokratia eivät sitä tee.
Valtuuston puheenjohtajana voin vakuuttaa, että olen näköalapaikalla katsomassa, kuinka perusteellisesti asioihin perehtyneitä valtuutetut ovat – kaikissa poliittisissa ryhmissä.
Kirjoituksessaan Ervasti kryptisesti vihjaa valtuuston enemmistön ”kääntäneen takkinsa” Terwa Towerin äänestyksessä ja omienkin sanojensa mukaan ”arvailee” syitä tähän. Mielestäni valtuuston selkeä äänestystulos on parempi kuulontutkimus kuin yksittäisen valtuutetun oma eriävä mielipide. Riittää, kun hyväksyy demokraattisen päätöksenteon.
Olen kirjoittajan kanssa samaa mieltä siitä, että kevään 2025 vaaleissa on jälleen mahdollisuus valita päättäjät kuullun ymmärtämiseen. Valitettavasti näidenkin vaalien jälkeen tulemme näkemään vaalien tuloksesta, valtuuston äänestystuloksesta tai lautakuntien päätöksistä huolimatta tilanteen, jossa yksilön eriävä mielipide ja valittamisen autuus jarruttavat demokraattisesti valitun selkeän enemmistön tahtotilaa.
Jarmo J. Husso
Oulun kaupunginvaltuuston puheenjohtaja (kok.)