Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Olemme pet­tä­neet Uk­rai­nan ja uk­rai­na­lai­set

Venäjä on taas kerran toiminut tapojensa mukaisesti, Aleksei Navalnyi on kuollut.

Uutinen ei ollut kenellekään Venäjän kehitystä seuranneelle yllätys. Länsimaiden johtajat esittivät kilvan surunvalitteluja Aleksei Navalnyin vaimolle, perheelle ja muille läheisille.

Samaan hengenvetoon samat johtajat vannoivat, että Venäjä ja Vladimir Putin joutuvat vastuuseen Navalnyin kuolemasta.

Voi hyvin kuvitella, ja siitä on jo todisteita, että Putin hymyilee ivallisesti tai jopa naureskelee länsijohtajien puheille. Putin vähät välittää länsijohtajien vastuupuheista. Länsijohtajien puheet ja suruvalittelut ovat täyttä hurskastelua, on surullista ja masentavaa kuunnella heidän katteettomia lupauksiaan. Ainakin me suomalaiset tiedämme, että Venäjään ja Putiniin pelkät puheet eivät tehoa, teot ratkaisevat.

Yhtä epäluotettavia ja katteettomia länsimaiden lupaukset ovat olleet myös Ukrainan auttamisen suhteen. Ukraina on taistellut jo kaksi vuotta olemassaolostaan, menettänyt satojatuhansia ihmisiä kuolleina ja haavoittuneina, joukossa paljon lapsia ja naisia.

Länsimaiden johtajat ovat koko sodan ajan vakuuttaneet, että länsimaat taistelevat ukrainalaisten rinnalla ja tukevat Ukrainaan niin kauan, että Ukraina voittaa ja ennen kaikkea Venäjä häviää sodan.

Puheista huolimatta Ukraina on kärsinyt ja kärsii edelleen kroonisesta ase- ja ammuspulasta. Tällä hetkellä tilanne Ukrainassa katastrofaalinen, Ukrainan puolustuslinjojen murtuminen on todellinen uhka. EU:n ja USA:n yhteenlaskettu bruttokansantuote (BKT) on kaksikymmenkertainen Venäjän BKT:n verrattuna.

"Kun länsimaiden toimintaa on seurannut viimeiset kaksi sotavuotta, voi vain todeta, että länsijohtajat ovat saamattomia ja vastuuttomia nahjuksia."

Rahasta Ukrainan tukeminen ei ole kiinni, se on tahtokysymys. Esimerkiksi 900 000 tykinammusta on hankittavissa välittömästi 1,4 miljardilla eurolla. On aivan käsittämätöntä, että hankinnasta päättämiseen kuluu aikaa viikkoja tai jopa kuukausia.

Saksa on ilmoittanut, että Taurus-ohjuksia ei luovuteta Ukrainalle, koska ukrainalaiset voivat ampua ohjuksilla venäläisiä ja Venäjälle. Jonkun rohkean pitää kertoa liittokansleri Olaf Scholzille, että Ukraina käy sotaa venäläisiä ja Venäjää vastaan.

Kun länsimaiden toimintaa on seurannut viimeiset kaksi sotavuotta, voi vain todeta, että länsijohtajat ovat saamattomia ja vastuuttomia nahjuksia. Länsimaat ovat pettäneet Ukrainan ja ukrainalaiset. Nyt on viimeinen hetki toimia, joten pankaa välittömästi toimeksi.

Heikki Nivala

Kemijärvi