Olen paluumuuttaja Oulussa yli 20 vuoden takaa. Paljon on kaupunki muuttunut, vaikka toki olen täällä vuosittain usein vieraillut. Vasta asukkaana voi todeta tämän päivän todellisuutta.
Oulusta tulee ensi vuonna "kulttuuripääkaupunki" ja toivoa sopii, että kaupunki siistiytyisi ja sen asukkaat sivistyisivät.
Tänä hellekesänä ihmisiä on ollut keskustassa liikkeellä runsaasti toreilla ja puistoissa. He ovat metelöineet ja roskanneet kaupunkia ja häirinneet muita ja asumisrauhaa.
Varsinkin esimerkiksi Kiikelinsaaressa, jossa myös turistit vierailevat ja varmaan ihmettelevät menoa. Sinne on pyydetty useaan kertaan ja monelta taholta poliisia paikalle pitämään järjestystä yllä. Valitettavasti varsin laihoin tuloksin. Huonoimpina päivinä häiriötä on ollut melkein ympäri vuorokauden.
Ei voi olla oikein ja hyväksyttävää, että muutaman kymmenen rähinäporukat häiritsevät satojen ihmisten yörauhaa ja estävät päivälläkin puistojen käyttöä muilta. Alkoholijuomien humalahakuinen nauttiminen näyttää olevan monien pääasiallinen harrastus.
Näin Oulusta on tulossa epäviihtyisä paikka, vaikka täällä on loistavat ulkoilureitit ja kauniit puistot.
Toisten ihmisten huomioiminen ja kunnioittaminen kuuluu hyvään kulttuuriin ja toivoa sopii, että oululaiset osaisivat ainakin ensi vuonna käyttäytyä. Olisi kiva, jos kouluissakin opetettaisiin yleisiä käytöstapoja ja muiden huomioimista. En tosin tiedä, tehdäänkö jo näin.
Koulujen aloitusviikonloppuna läksin muualle, ettei olisi tarvinnut yöunia menettää. Keväällä koulujen päätöshulinassa oli monenlaista eikä Oulussa poliisi hajottanut väkeä.
Helsingissä samaan aikaan poliisi käskytti Kaivopuiston tyhjäksi jo illalla kello 22 samanlaisten ongelmien vuoksi.
Kannattaa lukea järjestyslakia ja noudattaa sitä.
Pirjo Nuottimäki
paluumuuttaja, Oulu