Tilaajille

Nyt on siide! – Lumon en­sim­mäi­sen tunnin aikana teoksia pääsi kier­tä­mään ilman ruuh­kaa, mutta yksi jäi nä­ke­mät­tä

Lumo-valofestivaalin ensimmäisiä valon välähdyksiä seuraamassa oli monia kotimatkalaisia, jotka aikoivat kiertää kaikki festivaalin 15 teosta myöhemmin viikonlopun aikana. Teoksissa yleisöön vaikutuksen tekivät niin kylpyammeet kuin laseritkin.

Latvialaisen Those Guys Lighting -ryhmän teos Divine Geometry luo Sahasaareen meditatiivista tunnelmaa.
Latvialaisen Those Guys Lighting -ryhmän teos Divine Geometry luo Sahasaareen meditatiivista tunnelmaa.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Kello lyö 16 ja 12. Lumo-valofestivaalin ensimmäinen päivä alkaa. Vai alkaako?

Tsekkiläisen Benedikt Tolarin AJ Vana Be -teoksen äärellä Kauppurienaukiolla vietetään joitakin sekunteja epätietoisuudessa, mutta pian musiikkia alkaa jumputtaa ja ammeissa alkaa välkkyä sinertäviä valoja.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä