Nuo­ral­la­tans­si­ja Hanna Moisala lähtee ylit­tä­mään Me­ri­kos­kea ensi kesänä – Hän kertoo, miksi päätti syöttää ylei­söl­leen pettua

Oululainen sirkustaiteilija tarjosi Portugalissa yleisölle petäjäistä, pikkelöityjä magnolian kukkia ja pakastettuja muurahaisia. Lumo Companyn syksyn kantaesitys Phloem yhdistää gastronomian ja sirkustaiteen. Ylitys-teos tuo jännitystä voimalaitoksen alakanavaan 2026.

Sirkustaiteilija Hanna Moisala kertoo, että teosideoilla on usein pitkät juuret. Työn alla olevan Phloem-teoksen lähtökohta on mänty. Esityksessä katsojat saavat maistaa pettujauhoa jossakin muodossa.
Sirkustaiteilija Hanna Moisala kertoo, että teosideoilla on usein pitkät juuret. Työn alla olevan Phloem-teoksen lähtökohta on mänty. Esityksessä katsojat saavat maistaa pettujauhoa jossakin muodossa.
Kuva: Liubov Alekseeva
Tiivistelmä
  • Oululainen sirkustaiteilija Hanna Moisala elää kiertävää elämää, hän käy residensseissä ja esiintyy ympäri Eurooppaa.
  • Toukokuussa Moisala avasi Kiimingin yrityspuistoon uuden 250 neliön kokoisen esittävän taiteen tilan Pulukasan.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä