Tilaajille

Ni­va­las­sa lapsia kos­ke­tel­lut ja asiat­to­mia puhunut opet­ta­ja vaati pe­ru­maan ir­ti­sa­no­mi­sen­sa – lau­ta­kun­ta hylkäsi

Opettaja irtisanottiin syyskuussa pitkäaikaisen epäasiallisen käytöksen takia. Mediatietojen mukaan poliisi tutkii opettajan toimintaa. Lautakunta ei nähnyt miehen oikaisuvaatimuksessa mitään sellaista tietoa, jonka perusteella irtisanominen olisi lainvastainen tai minkä vuoksi päätöstä tulisi muuttaa.

Nivalassa Kyösti Kallion alakoulusta irtisanotun, luokanopettajana työskennelleen miehen oikaisuvaatimus hylättiin tiistai-iltana opetuslautakunnassa.

Opettaja vaati virkasuhteensa irtisanomisen perumista pitäen potkuja "lainvastaisena ja epätarkoituksenmukaisena".

Sivistysjohtaja Riitta Viitakangas oli vähäsanainen kokouksen jälkeen.

– Oikaisuvaatimus hylättiin. Muilta osin en kommentoi [lautakunnan kokousta].

Irtisanottu luokanopettajamies työskenteli pitkään Nivalassa Kyösti Kallion koulussa.
Irtisanottu luokanopettajamies työskenteli pitkään Nivalassa Kyösti Kallion koulussa.
Kuva: Heikki Uusitalo

Opettaja irtisanottiin 15. syyskuuta pitkäaikaisen epäasiallisen käytöksen takia. Mediatietojen mukaan myös poliisi tutkii opettajan toimintaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä