Työpaikkojen ja yritysten lisäys on ollut yllättävän ripeää Lapissa ja Pohjois-Pohjanmaalla. Yritysten määrän kasvu on Suomessa runsainta Pohjois-Pohjanmaalla heti Uudenmaan jälkeen. Lappi tulee valtakunnan kolmosena.
Aluekehityksen asiantuntija, tutkimusjohtaja Timo Aro on koonnut Tilastokeskuksen aineistosta viiden vuoden jakson kattavat supermittarit kuvaamaan maakuntien kehitysnäkymiä. Niissä pohjoinen erottuu edukseen verrattuna useaan muuhun maakuntaan.
– Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan kehitys on ollut keskitasoa ripeämpää. Lapissa kaikki aluetalous-, työllisyys- ja yritysdynamiikan tunnusluvut ovat menneet koko ajan parempaan suuntaan, Aro sanoo.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut