Aluevaalien ehdokaslistojen kokoamisen helpoin vaihe on ohi. Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen aluevaaleihin osallistuvista puolueista kaikki varteenotettavat puolueet ovat julkistaneet ehdokaslistojaan.
Toistaiseksi yksikään puolue ei, vaihtelevista syistä, ole vielä saanut koottua täyttä listaa. Aluevaalit ovat kansalaisille vasta vähitellen hahmottumassa oleva asia, ja puolueilla on täysi työ selventää, mistä on kysymys.
Kuten sanottu, helpoin vaihe on ohi, sillä halukkaat ovat tiedossa ja nimet papereissa. Listojen täydentäminen motivoituneilla ehdokkailla on vielä kova loppurutistus ja ehdokkaita etsitään nyt tiheällä kammalla.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut