Tilaajille

Näin Oulussa on ran­gais­tu ko­ro­na­ka­ran­tee­nin rik­ko­jia: Yhtä sa­ko­tet­tiin tä­pö­täy­del­lä to­ril­la, toista Val­keas­sa

Oulun poliisi on tämän vuoden aikana antanut 16 sakot koronakaranteenin rikkomisesta. Korona on työllistänyt poliisia myös esimerkiksi ravintolavalvontana ja kotihälytyksinä.

Poliisi on sakottanut henkilöitä, joiden on ilmoitettu poistuneen koronakaranteenista ja viettäneen aikaa paikoissa, joissa liikkuu paljon ihmisiä.
Poliisi on sakottanut henkilöitä, joiden on ilmoitettu poistuneen koronakaranteenista ja viettäneen aikaa paikoissa, joissa liikkuu paljon ihmisiä.
Kuva: Teija Soini

Oulun poliisi on kuluvan vuoden aikana jakanut useita sakkoja tartuntatautilääkärin määräämää koronakaranteenia rikkoneille.

Sakon on saanut muun muassa henkilö, joka poistui karanteenista ja käyskenteli ilman maskia vilkkaana iltapäivänä Oulun kauppatorilla.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä