Muhos haluaa Poh­teel­ta enemmän rahaa – Oulu ehti myydä sote-kiin­teis­tön­sä hyvissä ajoin

Hyvinvointialue käy parhaillaan vuokraneuvotteluja kuntien kanssa, tavoite alentaa vuokria ja tiivistää tiloja.

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue käy parhaillaan vuokraneuvotteluja alueen kuntien kanssa jatkossa tarvitsemistaan tiloista.

Pohteen tavoitteena on saada uudet ja aiempaa huokeammat vuokrasopimukset voimaan heti alkuvuodesta.

Kuntien välillä on suuria eroavaisuuksia sen suhteen, miten merkittävistä kiinteistökokonaisuuksista on kyse. Esimerkiksi Oulun Pohteelle vuokraamat tilat ovat kokonaisuuden kannalta varsin vähäiset.

Oulu ehti myydä sote-kiinteistöjään

Oulun konsernijohtaja Kari-Pekka Kronqvist toivoo, että vuokrasopimukset Pohteen kanssa saadaan aikaan ennen joulua.
Oulun konsernijohtaja Kari-Pekka Kronqvist toivoo, että vuokrasopimukset Pohteen kanssa saadaan aikaan ennen joulua.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Oulun kaupungin konsernijohtajan Kari-Pekka Kronqvistin mukaan Pohteen Oululta vuokraamat tilat eivät kaupungin omistamassa kiinteistökokonaisuudessa muodosta merkittävää osaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Ilmoita asiavirheestä