Vaalikone: Löydä sinulle sopivin ehdokas Kalevan vaa­li­ko­nees­ta

Syntyvyys: Syn­ty­vyys painui pak­ka­sel­le Poh­jois-Poh­jan­maal­la en­sim­mäis­tä kertaa 150 vuoteen

Koti-Kaleva: Ou­lu­lais­ko­dis­sa lapset saavat leikkiä ja näkyä joka pai­kas­sa

Mainos: Jakajaksi Kaleva Mediaan kesän ajalle - tutustu ja hae tästä

Mu­hok­sen jät­ti­mäi­nen met­sä­pa­lo jäl­ki­sam­mu­tuk­ses­sa, aamulla alueel­la oli yhä töissä 80 pe­las­ta­jaa kai­va­mas­sa pa­lo­pe­säk­kei­tä sam­mu­tet­ta­vik­si – työt saat­ta­vat jatkua huo­mi­seen saakka

Metsä roihusi valtoimenaan maanantaina.
Video: Ari Juka

Muhoksella maanantaina syttynyt suuri maastopalo saatiin rajattua myöhään illalla. Työt alueella jatkuivat yhä tiistaiaamuna. Niiden odotetaan jatkuvan pitkälle päivään.

Päivystävä palomestari Kimmo Virkkala kertoi aamukuudelta, että alueella oli töissä noin 80 henkilöä. Suurin osa henkilöstöstä on Oulu-Koillismaan pelastuslaitokselta, mutta apuvoimia oli myös Jokilaaksojen, Kainuun ja Lapin pelastuslaitoksilta sekä Puolustusvoimilta.

Pelastuslaitos kaivoi aamulla palopesäkkeitä esiin ja sammutti niitä.

– Palopesäkkeita on paljon, Virkkala kommentoi.

Puoli yhden aikaan palopäällikkö Petri Hintikka kertoi, että palon jälkisammutustyöt ovat alkaneet.

– Palopesäkkeitä sammutellaan yhä. Tämä on hidasta hommaa, saattaa jatkua huomiseen saakka. Onneksi sade hillitsee mahdollista leviämistä. 

Paloalue on arviolta 250 hehtaarin kokoinen. Paloa rajattiin illalla. Pelatuslaitosten henkilöstön apuna oli kaivinkoneita, jotka auttoivat rajoituslinjojen teossa.

Paloa sammutettiin illalla helikoptereiden avulla.
Paloa sammutettiin illalla helikoptereiden avulla.
Kuva: Teemu Vesa

Helikopterikalustoa oli Puolustusvoimilta ja Rajavartiolaitokselta. Helikopterit poistuivat paikalta iltamyöhällä.

– Sen jälkeen tämä on ollut enemmän käsityötä, Virkkala kertoo.

Palo aiheutti voimakasta savunmuodostusta maanantaina. Savut näkyivät esimerkiksi Hailuotoon saakka ja haisivat Oulussa. Nyt savunmuodostus on huomattavasti vähäisempää. Savua kuitenkin yhä nousee jonkin verran.

Virkkalan mukaan ulkona olemista ei ole tarpeen välttää tällä hetkellä savun vuoksi. Hän kuitenkin huomauttaa, että esimerkiksi hengitystiesairauksista kärsivien on syytä itse arvioida asia.

Noin puoli yhden aikaan kytevä turvemaa aiheutti vielä jonkin verran savuhaittoja. 

Muhoksen metsäpalosta syntyi valtavasti savua, joka näkyi Hailuotoon saakka.
Muhoksen metsäpalosta syntyi valtavasti savua, joka näkyi Hailuotoon saakka.

Kenenkään henkilön ei tiedetä loukkaantuneen tai kuolleen tulipalossa. Virkkala kuitenkin huomauttaa, että koko aluetta ei ole vielä päästy käymään tarkasti läpi.

Palossa ei myöskään vahingoittunut rakennuksia.

Paloalueen reuna sijaitsee Muhoksen kirkonkylän eteläpuolella noin kolmen kilometrin päässä.

Alue on kuivaa ja havupuuvaltaista kangasmaastoa.

Sääennusteiden mukaan alueelle on odotettavissa tiistaina sateita. Virkkalan mukaan sateet voivat olla hyödyksi jälkisammutustöissä.

Katso lukijoiden palosta ottamia kuvia täältä.

Juttua päivitetty klo 12:37: lisätty ajankohtainen tieto palon sammutuksesta.