Miten ra­pis­tu­nut met­sä­tie­ver­kos­tom­me kestää li­sään­ty­vää käyt­töä? – "Osa tie­kun­nis­ta nukkuu nyt au­tuaas­ti Ruu­su­sen unta"

Raakapuun käyttö lisääntyy lähivuosien aikana Pohjois-Pohjanmaalle suunniteltujen metsäteollisuusinvestointien myötä.

Metsäautoteiden haasteet ovat puunkuljettajalle arkipäivää, tietää kuusamolainen Arto Palosaari.
Metsäautoteiden haasteet ovat puunkuljettajalle arkipäivää, tietää kuusamolainen Arto Palosaari.
Kuva: Mikko Halvari

Pohjois-Pohjanmaan metsätieverkosto ei tule kestämään lähivuosille suunniteltuja metsäteollisuusinvestointeja. Asiantuntijoiden mukaan teiden korjausvelka on suuri ja valtion tuki ei houkuttele tarpeeksi osakaskuntia, jotta nämä peruskorjaisivat teitä.

Kemiin rakentuu Metsä Fibren biotuotetehdas vuoteen 2023 mennessä. Stora Enso puolestaan suunnittelee mittavaa investointia Ouluun.

Nämä tarkoittavat sitä, että Pohjois-Pohjanmaan alueelle tarvitaan lisää hakkuualueita. Niille vievien metsäautoteiden verkkomme alkaa kuitenkin olla rapistunut.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä