Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Mitäpä jos mah­dol­lis­ten on­gel­mien kai­ve­lun ja va­lit­ta­mi­sen sijaan Oulussa osat­tai­siin­kin nähdä kaiken uuden mu­ka­naan tuomat mah­dol­li­suu­det

Oulussa osataan. Nimittäin valittaa. Se on käynyt selväksi viimeistään nyt, kun Heinäpään jalkapallostadionin kaavamuutoksesta on valitettu (Kaleva 6.3.).

Uutisessa mainitaan muun muassa meluselvitysten tarvitsevan tarkennuksia, koska jalkapallo-ottelu voi sisältää iskumaisia komponentteja (pallon potku) tai kapeakaistaista ääntä (tuomarin pilli).

Samaisessa uutisessa mainitaan, että hallinto-oikeuden käsittelyruuhkien vuoksi rakentaminen voi viivästyä jopa kaksi vuotta. Juuri nyt inflaatio laukkaa ja hinnat jatkavat nousemistaan. Jokainen lisäkuukausi, jonka valitusprosessi aiheuttaa, tuottaa hankkeelle lisäkustannuksia ja pahimmassa tapauksessa kaataa sen kokonaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut