Migri vai­to­nai­nen Oulua kos­ke­vis­ta asiois­ta – Vi­ras­ton mukaan re­kis­te­röin­tiä odot­ta­vat tur­va­pai­kan­ha­ki­jat eivät ole pääs­seet pois­tu­maan kes­kuk­sis­ta, poliisi vah­vas­ti läsnä

Sisäministeriö valmistelee nyt järjestelykeskusten perustamista. Niissä rajan yli tulleet henkilöt ovat viranomaisen hallussa kunnes heidän tietonsa on rekisteröity. Oulussa keskuksen perustamiseen on lähes välitön valmius.

Maahanmuuttovirasto Migrin johdosta torjutaan huolet siitä, että itärajalla turvapaikkaa hakeneet henkilöt pääsisivät poistumaan vastaanottokeskuksista ennen kuin heidän tietonsa on saatu Suomessa rekisteröityä. Tällöin viranomaisella ei olisi tietoa, keitä rajan yli on maahan tullut.

Hallitus on päättänyt sulkea määräajaksi itärajan ylityspaikat lukuun ottamatta Raja-Jooseppia Lapissa. Hallituksen päätösaineistoon lukeutuu sisäministeriön muistio, jonka mukaan tulijoiden hallintaa ennen rekisteröintiä helpotettaisiin perustamalla järjestelykeskuksia, joihin liittyy toimivalta rajoittaa henkilöiden liikkumista.

– Jo nyt on ollut merkkejä siitä, että (vastaanotto)keskuksista pyritään poistumaan ennen rekisteröintiä, muistiossa todetaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä