Poliisipartio otti maanantai-iltana kiinni miehen, jonka epäillään käyneen käsiksi hänelle ennestään tuntemattomaan henkilöön Oulun keskustassa. Tapausta tutkitaan pahoinpitelynä, kerrotaan Oulun poliisilaitoksen tiedotteessa.
Aamuyöllä poliisipartiota vastaan ajoi Oulussa auto, jonka nopeudeksi mitattiin 130 kilometriä tunnissa. Tieosuuden nopeusrajoitus oli 80 kilometriä tunnissa. Poliisi pysäytti auton.
Kävi ilmi, että kuljettaja oli jo valmiiksi ajokiellossa aiempien liikennerikosten vuoksi. Kyseessä oli 12. kerta vuoden sisällä, kun kuljettaja oli liikenteessä ilman korttia. Tapausta tutkitaan törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja kulkuneuvon kuljettamisena oikeudetta.
Myöhään maanantai-iltana Oulussa pysäytettiin myös kuljettaja, jolle tehty huumausainetesti antoi positiivisen tuloksen. Miestä epäillään rattijuopumuksesta, huumausaineen käyttörikoksesta sekä kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.