Erika Taube-Säkkinen ja Paavo Koho pohtivat (Kaleva 17.12./Lukijalta) pitäisikö mielenterveyspalveluihin päästä ilman lähetettä? Sodankylän mielenterveystoimistossa ja muuallakin Lapin läänissä pääsi 1980-luvulla.
Mielenterveydenhuolto voidaan organisoida perusterveydenhoitoon samoin perustein kuin muukin sairastelu.
Erika Taube-Säkkinen ja Paavo Koho kertovat, että Keroputaalla on saatu hyviä kokemuksia lähetteettömyydestä myös sairaalaoloissa.
Yksi hallinnollinen muutos ei paljoa paranna mielenterveydenhuoltoa. Ongelmien kroonistuminen ja potilaiden invalidisoituminen jatkuu.
"Tarvitaan psykologiaa, sosiaalipsykologiaa, sosiologiaa, neuropsykologiaa, psykolingvistiikka, semiotiikkaa ynnä muuta."
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut