Met­säs­tä­jä ampui toista hir­vi­jah­dis­sa Pulk­ki­las­sa – Uhri sai­raa­laan, poliisi tutkii tois­ta­kin rikosta

Siikalatvan Pulkkilassa metsästäjä ampui hirveä, mutta osui toiseen metsästäjään. Poliisi tutkii tapaukseen liittyen kahta metsästysrikosta, joista on epäiltynä kaksi metsästäjää. Vuosittain Suomessa sattuu kymmenkunta metsästysonnettomuutta.

Pulkkilassa on sattunut metsästysonnettomuus. Kuva ei liity tapaukseen. Arkistokuva.
Pulkkilassa on sattunut metsästysonnettomuus. Kuva ei liity tapaukseen. Arkistokuva.
Kuva: Jussi Leinonen

Siikalatvan Pulkkilassa on tapahtunut vakava metsästysonnettomuus, jossa on loukkaantunut keski-ikäinen ihminen.

Poliisin mukaan metsästäjä ampui keskiviikkona aamupäivällä toista metsästäjää ylävartaloon. Tapahtumapaikka on Vornan kylässä.

Poliisi tutkii tapahtumiin liittyen kahta metsästysrikosta, vammantuottamusta ja vaaran aiheuttamista. Lisäksi tutkinnassa on moottorikäyttöisen kulkuneuvon rajoitukseen liittyvä rikos. Epäiltynä on kaikkiaan kaksi metsästäjää.

Tutkinnanjohtajana toimivan rikosylikonstaapeli Laura Raution mukaan mikään ei tällä hetkellä viittaa tahallisuuteen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä