Tilaajille

Met­sä­kau­ris lo­pe­tet­tiin jäiden kes­kel­le Py­hä­joel­la – ­Pe­las­tus­lai­tos arvioi eläimen pe­las­ta­mi­sen liian vaa­ral­li­sek­si

Jään, jäälauttojen ja jääsohjon sekaan Pyhäjokeen juuttunut metsäkauris lopetettiin sunnuntaina Pyhäjoella. Palomestari Pasi Mänty kertoo Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitoksen tiedotteessa vallitsevien olosuhteiden olleen eläimen pelastamiseksi liian vaaralliset pelastuslaitoksen henkilöstölle.

– Eläimen kärsimysten pitkittymisen estämiseksi riistanhoitoyhdistys päätyi lopettamaan kauriin eläinsuojelullisista syistä, toteaa Mänty tiedotteessa.

Pelastuslaitos sai ilmoituksen eläimen pelastustehtävästä Pyhäjoella sunnuntaina noin kello 14.30. Metsäkauris oli joutunut virtaavaan veteen ja jäänyt jään, jäälauttojen ja jääsohjon sekaan noin sadan metrin päähän rannasta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä