Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Me­ren­ku­lun alalla kroo­ni­nen pula säh­kö­alan am­mat­ti­lai­sis­ta

Raumalla vuodesta 1970 saakka järjestetty laivasähkömiehen koulutus on päätetty lakkauttaa Länsirannikon Koulutus Oy:n toimesta. Syynä lakkauttamiseen on ollut opettajien saatavuus. Opettajia ei ole Raumalle saatu, koska Länsirannikon Koulutus Oy ei ole ollut valmis palkkaa opettamisesta maksamaan. Trendi on selvä: ei palkata opettajia, ei kuluja.

Nyt loppuu laivasähkötekniikan ala, kuka tietää mikä koulutusohjelmista loppuu seuraavaksi samasta syystä. Kansi- ja konekorjauksen ala? Konepäällystön osaamisala? Unohtuu vaan se, että koulutuksen päättyessä ei sitten tule myöskään alan taitajia.

Merenkulun alalla on krooninen pula sähköalan ammattihenkilöistä, on ollut jo vuosia. Ja edelleen pula pahenee, varsinkin kun Suomessa ei sitten enää Ahvenanmaan Yrkesskolanin lisäksi kouluteta laivasähköasentajia laisinkaan. Ahvenanmaalta muutamat vuosittain valmistuvat nuoret eivät mitenkään riitä täyttämään alalta poistuvien saappaita.

"On siis suoranainen kansallinen häpeä, ettei näinkin kriittiseen tehtävään löydy yhtä ainutta opettajaa."

Merenkulun kaikki tunnustavat huoltovarmuuskriittiseksi alaksi, ja niin työnantajat, poliitikot kuin työntekijät sitä pyrkivät julki tuomaan. Miten voi Suomen kaltainen peräpohjolan saari selviytyä ilman oman lipun alla kulkevaa kauppalaivastoa? Emme voi.

On siis suoranainen kansallinen häpeä, ettei näinkin kriittiseen tehtävään löydy yhtä ainutta opettajaa. Paitsi että löytyy, jos siitä maksettaisiin samaa palkkaa kuin edes muista vastaavan osaamistason töistä.

Paavo Leviäkangas

sähkömestari, Oulu