Meren jäät ovat tällä het­kel­lä noin puoli metriä pak­su­ja, mutta kul­ki­jal­ta vaa­di­taan silti tark­kaa­vai­suut­ta – nas­ka­lei­den lisäksi tulee va­rau­tua avun soit­ta­mi­seen hädän sat­tues­sa

Kuluvan talven pitkät pakkasjaksot ovat tehneet merelle kestävän jääkannen. Jäällä liikkuessa on kuitenkin syytä pitää silmänsä auki.

Virpiniemen merivartioasemalta lähdetään pelastus- ja etsintätehtäville olosuhteiden mukaan esimerkiksi moottorikelkalla tai takana näkyvällä ilmatyynyaluksella.
Virpiniemen merivartioasemalta lähdetään pelastus- ja etsintätehtäville olosuhteiden mukaan esimerkiksi moottorikelkalla tai takana näkyvällä ilmatyynyaluksella.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Jäällä liikkumisen kausi alkaa olla vilkkaimmillaan, kun keskitalven kirkkaat pakkaspäivät vetävät runsaasti liikkujia meren jäälle.

Virpiniemen merivartioaseman varapäällikkö, luutnantti Antti Jutila kertoo, että kuluva talvi on ollut jäätilanteeltaan Oulun seudulla varsin tavallinen. Talvella on ollut useita pitkiä pakkasjaksoja  ja jään paksuus on tällä hetkellä noin puoli metriä. Ilmatieteen laitoksen jääkartat kertovat samaa: jään paksuus on Perämerellä pitkälti 20–45 senttiä tai 25–55 senttiä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä