Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Meno pyö­rä­teil­lä on muut­tu­nut agg­res­sii­vi­sem­mak­si – pyö­räi­li­jä ajoi sorsan päälle vä­hen­tä­mät­tä vauh­tiaan

Jouduin torstaina aamulla työmatkalla todistamaan julmaa tapahtumaa. Pyöräilijä ajoi pyörätiellä liikkuneen sorsan päälle vähentämättä vauhtiaan. Hän ei vaivautunut edes pysähtymään ja tarkistamaan eläimen kuntoa, vaan jatkoi matkaa. Sorsa lensi pyörätieltä kaaressa nurmikolle.

Tapahtuma järkytti julmuudellaan niin, etten itse ymmärtänyt selvittää sorsan tilannetta ja naisena en luultavasti olisi pystynyt edes tarpeen tullen lopettamaan eläintä, vaikka eläinsuojelulaki näin edellyttää.

"Mopot siirrettiin vuosia sitten pyöräteiltä autoteille, koska niistä aiheutui muille kulkijoille vaaratilanteita.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut