Liikenne: Useat ket­ju­ko­la­rit lait­toi­vat Oulun ja Kem­pe­leen lii­ken­teen se­kai­sin

Mielenterveys: OYSin nuo­ri­so­psy­kiat­rian osas­tol­la toi­vo­taan apua kesällä avat­ta­vas­ta syö­mis­häi­riö­kes­kuk­ses­ta

Luitko jo tämän: Nyt puhuu Kärp­pien pu­heen­joh­ta­ja Heikki Kont­sas, mutta hen­ki­lös­tö­vaih­dok­sis­ta hän vai­ke­nee

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Kaleva Digi + Lehti 2 kk 59,90 euroa

Mel­te­xil­le suuret toi­mi­ti­lat Kem­pe­lee­seen

Havainnekuva Meltexin uusista toimitiloista Kempeleen Zatelliitissa.
Havainnekuva Meltexin uusista toimitiloista Kempeleen Zatelliitissa.
Kuva: Arkkitehtisuunnittelu Niskanen oy

Oululainen rakennusliike Lapti oy rakentaa Meltexille noin 3 200  neliömetrin laajuiset toimitilat Kempeleeseen. Rakennusprojekti käynnistyy kuluvan kesän aikana. Meltex on kotimainen putki- ja kaivovalmistaja sekä rakennustarvikkeiden maahantuoja.

Meltex on toiminut Kempeleestä käsin vuodesta 2008, mutta nyt tehtävät toimitilat ovat huomattavasti aiempia suuremmat. Toimitilat siirtyvät rakennusprojektin valmistuttua Kuokkamaantieltä Zatelliitin Linnunrata 26:een. Toimitilojen pitäisi valmistua kesällä 2022, kerrotaan Laptin tiedotteessa.