Pohteen aluevaltuustossa käytiin keskustelua siitä, miten varmistettaisiin, että myös pienet taksi- ja kuljetusyritykset voivat jatkaa sote-kuljetuksia.
Kuva: Jarmo Kontiainen
Matkapalvelukeskus Tervia Logistiikka Oy:n perustamisessa voidaan edetä, sillä Pohteen aluevaltuusto hyväksyi maanantaina asiaa koskevan periaatepäätöksen. Talousarvioon päätettiin samalla varata 700 000 euron lisämääräraha yhtiön perustamista varten.
Asia ei edennyt ilman soraääniä, sillä kokoomuksen muutosesitys puhutti aluevaltuutettuja ja asiasta äänestettiin.
Kokoomuksen ryhmäpuheenjohtaja Pekka Simonen esitti, että yhtiön perustaminen voidaan hyväksyä vain, jos periaatepäätöksen yhteydessä kuljetusten tuottaminen yhtiön omana toimintana rajataan selkeästi ja kirjallisesti yhtiön toiminnan ulkopuolelle.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut