Liikenne: Testaa Kalevan vi­sal­la, pär­jäi­sit­kö Oulun han­ka­lim­mis­sa ris­teyk­sis­sä

Historia: Oulussa riitti ra­ken­ta­mi­sen rys­ket­tä 2000-lu­vun alussa, kun Kaak­ku­ri paisui ja Nokiaa ra­ken­net­tiin

Jääkiekko: Kärpät hävisi taas, putosi sarjan pe­rän­pi­tä­jäk­si

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi + Lauantai 15,90 €/kk

Tilaajille

Mar­ras­kuun lu­ki­ja­ku­vas­sa 10-vuo­tias Anna Pöyskö pitelee maa­pal­loa hyp­py­sis­sään

10-vuotias Anna Pöyskö ja kauppakeskus Valkean jättimäinen maapallo poseeraavat Kalevan marraskuun lukijakuvassa.
10-vuotias Anna Pöyskö ja kauppakeskus Valkean jättimäinen maapallo poseeraavat Kalevan marraskuun lukijakuvassa.
Kuva: Antti

Kalevan marraskuun lukijakuvaksi on valittu Antti Pöyskön ottama kuva Anna-tyttärestään, joka poseeraa kauppakeskus Valkean katosta roikkuvan maapallon kanssa.

Pöyskö kertoo käyneensä perheensä kanssa kaupunkikierroksella katsomassa Lumo-valofestivaalin valoteoksia. Kierros päättyi Valkean aulaan.

– Anna on sellainen jumppa-tyttö. Hän alkoi yhtäkkiä poseerata lavalla ja pyysi ottamaan kuvan. Sitten hoksattiin, että otetaanpa tuommoinen kuvakulma, Pöyskö kertoo.

Kuvan saatesanoiksi Pöyskö kirjoitti "tulevaisuuden vastuunkantaja". Kuvassa näyttää, että tyttö pitelee maapalloa käsissään.

Pöyskö kertoo kiertäneensä ensimmäistä kertaa katsomassa Lumon valoteoksia.

– Se oli hieno tapahtuma, teki vaikutuksen. Se oli aika yhteisöllinen juttu, kun oli paljon ihmisiä liikenteessä.

Antti Pöyskö kertoo kuvaavansa kännykällä aika paljon. Hän kertoo pyrkivänsä valitsemaan esimerkiksi kuvakulmat huolella.

Jatka lukemista vain _eurolla_

Tutustu kuukauden ajan, voit peruuttaa milloin vain.