Man­ner­hei­min puiston käyt­tö­as­te ta­pah­tu­mis­sa jäänyt varsin pie­nek­si – po­ruk­kaa ke­rän­neet lähinnä kaksi Ro­tuaa­ri Pik­ni­kiä ja Co­ca-Co­lan jou­lu­rek­ka

Rotuaari Piknikiä järjestävän Pro Piknik Festivalsin promoottorin Ilpo Sulkalan mukaan Mannerheimin puistossa voisi järjestää nykyistä enemmän tapahtumia.

Viisi vuotta sitten remontoidun Mannerheimin puiston käyttöaste tapahtumissa on jäänyt varsin pieneksi.

Viikonloppuna järjestetty Rotuaari Piknik on ainoa puistossa järjestetty isomman kokoluokan tapahtuma tälle kesälle. Rotuaari Piknik juhlittiin myös vuosi sitten.

Kahden festivaalin lisäksi puistoon on kerääntynyt kerralla iso kasa ihmisiä ainoastaan viime talvena, kun Coca-Colan joulurekka parkkeerattiin puiston kulmalle.

– Korona pamahti pahimmoilleen päälle remontin valmistumisen jälkeen. Ensimmäisinä kesinä olisi ollut hienoa saada monipuolisesti erilaisia tapahtumia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä