Maa­lis­kuu tuo mu­ka­naan ihanan valon, joka saa niin kasvit kuin tar­hu­rit­kin ku­kois­ta­maan si­sä­ti­lois­sa – ou­lu­lai­nen hyö­ty­tar­hu­ri antaa vinkit uuden kas­vu­kau­den aloi­tuk­seen

– Pärjäät pitkälle sillä, mitä sinulla on kotona, sanoo oululainen hyötytarhuri Tarja Käckman.

Tarja Käckman säilyttää siemenpusseja kansiossa, siellä pysyvät järjestyksessä niin jo versoamassa olevat kuin suunnitellutkin kylvöt.
Tarja Käckman säilyttää siemenpusseja kansiossa, siellä pysyvät järjestyksessä niin jo versoamassa olevat kuin suunnitellutkin kylvöt.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Kun aurinko helottaa, mikä tahansa on jälleen kerran mahdollista.

Hienoja varusteita ei uuteen kasvukauteen kiinnittymiseksi tarvita: innokkaalle riittävät tyhjä kannellinen viinirypäle- tai tomaattirasia, joitakin kourallisia kosteaa multaa, siemeniä ja valoisa paikka.

– Pärjäät pitkälle sillä, mitä on kotona, sanoo oululainen hyötytarhuri Tarja Käckman.

Siemenpussitelineet ovat ilmaantuneet kauppoihin joku viikko sitten, mutta vannoutuneet harrastajat hypistelivät tuoreita kasvikuvastoja tietysti jo vuoden lopulla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä