Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Maail­man­ta­lou­den myl­ler­ryk­ses­sä omat toimet ko­ros­tu­vat

Trumpin tullipolitiikan seurauksena maailmanmarkkinoilla on viime viikkoina ollut turbulenssia. Osakearvostusten rajut muutokset ja talouden heikkenevät ennusteet viestivät tarvetta etsiä kasvua asioista, joihin itse pystymme vaikuttamaa.

Pohjoisessa on käynnissä kehitys, joka tarjoaa koko Suomelle mahdollisuuden kasvuun. Pohjoiseen Suomeen on tulossa uusia investointeja noin 76 miljardin euron arvosta (Lapin kauppakamari 2023).

Nämä investoinnit eivät synny itsestään, vaikka niiden taustalla on pitkäjänteistä yritystoimintaa, rohkeutta ja kykyä nähdä mahdollisuuksia kasvuun. Investoinnit keskittyvät energiaan, 6G-teknologiaan, infrastruktuuriin, mineraalisektoriin, palveluihin ja uusiin innovaatioihin. Ne ovat kriittisiä parempien elinolojen, puhtaan siirtymän sekä koko Suomen huoltovarmuuden turvaamiseksi.

Pohjoisen Suomen ohjelma listaa ne konkreettiset toimenpiteet, joilla pohjoisia investointeja edistetään ja Suomen asemaa globaalissa taloudessa parannetaan. Investointien yksi pullonkaula on edelleen työvoiman saatavuus ja on selvää, että vähäväkinen pohjoinen väestö tarvitsee vahvistusta kansainvälisistä osaajista. Samalla tarvitaan paikallisen osaamisen uudistamista ja houkuttelevia urapolkuja, joita nämä investoinnit mahdollistavat.

"Pohjoisessa on käynnissä kehitys, joka tarjoaa koko Suomelle mahdollisuuden kasvuun."

Ohjelma tarjoaa ratkaisuja myös turvallisuuden parantamiseen ja se on vahva viesti: Suomi ei ainoastaan reagoi maailman muutoksiin, vaan rakentaa omaehtoisesti tulevaisuutta.

Pohjoisen liiketoimintaympäristössä hyvää on se, että pohjoisessa väestö suhtautuu uusiin investointeihin positiivisesti. Esimerkiksi Lapin alueella 70 prosenttia väestöstä on sitä mieltä, että alueen tulisi olla entistä avoimempi uusille investoinneille (Lapin kauppakamari 2024).

Pohjoisen ohjelman konkreettinen täytäntöönpano on välttämätöntä. Panostukset väyläverkon investointiohjelman kautta pohjoisen liikenneinfraan, palvelusetelipilotti ensimmäisen kansanvälisen osaajan palkkauksen tukemiseksi ja sujuvan luvituksen varmistaminen ovat esimerkkejä, joilla luodaan uuden kasvun edellytyksiä koko Suomen eduksi.

Liisa Ansala

toimitusjohtaja, Lapin kauppakamari

Ella-Noora Kauppinen

toimitusjohtaja, Lapin Yrittäjät

Marjo Kolehmainen

toimitusjohtaja, Pohjois-Pohjanmaan Yrittäjät

Jari Tuovinen

toimitusjohtaja, Oulun kauppakamari