Maail­man leh­dis­tön­va­pau­den päivä: Sa­nan­va­paus ei tar­koi­ta oi­keut­ta huu­del­la mitä tahansa

Keskustelua sananvapauden rajoista. Kansanedustaja Päivi Räsänen (kd.) vetosi Raamattuun, kun hän arvosteli homoja.
Keskustelua sananvapauden rajoista. Kansanedustaja Päivi Räsänen (kd.) vetosi Raamattuun, kun hän arvosteli homoja.
Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva

Maailman lehdistönvapauden päivä 3. toukokuuta osuu tänä vuonna 2026 sunnuntaille. Pyhä- ja lepopäivästä huolimatta osa journalisteista tekee työtään. Ammattitoimittajat maailmalla – ympäri vuorokauden jokaisena viikonpäivänä – hankkivat tietoa, arvioivat sen painoarvoa ja muotoilevat uutisia ja muuta journalismia mediaan.

Lehdistönvapauden päivää kutsutaan myös sananvapauden päiväksi. Journalistit toteuttavat työssään sananvapautta, joka ytimeltään perustuu kansalaisten oikeuteen tietää yhteiskunnallisesti tähdellisistä asioista.

Ammattijournalistit palvelevat tätä ideaa, jotta ihmiset saavat todenmukaista tietoa ja pystyvät siten ymmärtämään maailmaa.

Vapaata mediaa maailmalla pidetään demokratian kulmakivenä. Vapaan median vastakohta löytyy autoritaarisista valtioista, joissa vallanpitäjät valvovat ja sensuroivat journalisteja. Samalla valtio sensuroi kansalaistensa sananvapautta ja heidän oikeuttaan tietää tärkeistä asioista.

Kansanedustaja Päivi Räsäsen (kd.) rikostuomio mittaa sananvapauden rajoja. Korkein oikeus tuomitsi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan, kun Räsänen oli oikeuden mukaan kirjoittanut homoseksuaaleista halventavasti ja pitänyt heitä alempiarvoisina.

Tuomion on arvosteltu rajoittaneen sananvapautta. Julkisen sanan neuvoston (JSN) puheenjohtaja Eero Hyvönen arvioi Ylen haastattelussa, että oikeuden päätös ei ole ongelmallinen sananvapaudelle, sillä sananvapauteen kuuluu aina vastuu. Sananvapauden nimissä julkisuuteen ei voi lausua ihan mitä tahansa.

Eero Hyvösen mukaan oikeuden päätös ei myöskään lisää vaaraa itsesensuurista. Hän katsoo, että mielipiteen vapaus säilyy, mutta kyse on siitä, miten ihminen muotoilee sanottavansa julkisuuteen.

– Edelleen on sallittua loukata, kunhan ei ole syrjivää loukkaavuutta, Hyvönen sanoi.

Päivi Räsäsen tapausta hankaloittaa se, että hän vetosi sananvapautensa ohella myös uskonnonvapauteen. Räsäsen mielestä Raamatun lainaaminen puheenvuoroonsa ei voi olla rikos.

Avoin yhteiskunta perustuu vapauteen keskustella. Puheiden sopivuutta pitäisi mahdollisimman harvoin arvioida oikeussaleissa.

Sananvapauteen kuuluu, että keskustelijat perustelevat väitteensä faktoilla. Vakaumuksen, arvojen, mielipiteiden tai asenteiden taustat on hyvä avata eri mieltä oleville. Sivistyneessä keskustelussa myös siedämme erilaisia mielipiteitä.

Sananvapaus yhtä lailla journalismissa perustuu vastuuseen. Journalistinen media julkaisee sisältöjään journalistisin perustein. Työskentelyä toimituksissa ohjaavat alan eettinen säännöstö, Journalistin ohjeet. Niiden mukaan esimerkiksi kaikki julkinen tai saatavilla oleva tieto ei ole julkaistavissa.

Julkaisua ei myöskään ratkaise esimerkiksi toimittajien omat mielipiteet tai ulkopuolisen tahon halut ohjata julkisuutta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä