Liikuntapaikkoja oma-aloitteisesti kunnostavat ihmiset piinaavat kuntia. Viime viikolla uutisoitiin Janakkalan sala-auraajasta, joka päätyi kunnan hampaisiin avattuaan ulkoilureittejä luvatta.
Aamulehti kertoi puolestaan tapauksesta, jossa urheiluseura ajoi latuja ilman lupaa Tampereella. Kaupunki ei ehtinyt ajaa latuja itse, ja joutui ojentamaan urheiluseuraa.
Syyksi kerrotaan vastuu, joka kunnalla on latujen ja reittien turvallisuudesta. Jos kunta ei ehdi hoitaa paikkoja, on kunnan näkökulmasta parempi, että niillä ei liikuta.
Virkamiehille aiheutuisi painajaisia, jos he tietäisivät, miten tuhannet suomalaiset osallistuvat jatkuvasti luvattomiin reittitalkoisiin eri puolilla Suomea.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut