Luu­la­jas­ta Bo­de­niin aletaan suun­ni­tel­la kak­sois­rai­det­ta – Ruotsi pa­ran­taa poh­joi­sen lii­ken­ne­yh­teyk­siä

Trafikverket on varmistanut rahoituksen ja nopeuttanut tuplaraiteiden suunnittelua, jotta teollisuus voi jatkaa investointejaan Pohjois-Ruotsiin.

Kuvassa on uuden Norrbotniabanan ylittävä maantiesilta revontulien valossa. Norrbotniabanaa rakennetaan parhaillaan Uumajasta pohjoiseen kohti Luulajaa.
Kuvassa on uuden Norrbotniabanan ylittävä maantiesilta revontulien valossa. Norrbotniabanaa rakennetaan parhaillaan Uumajasta pohjoiseen kohti Luulajaa.
Kuva: Trafikverket

Pohjois-Ruotsissa aletaan suunnitella tuplaraiteita Luulajasta Bodeniin. Ruotsin liikennevirasto Trafikvärket kertoo, että suunnittelun rahoitus on varmistunut ja työ voidaan aloittaa tänä vuonna.

Ruotsi suunnittelee parantavansa pohjoisen liikenneyhteyksiä isoilla investoinneilla, koska teollisuuden vihreä siirtymä lisää kuljetusmääriä.

Luulajan ja Bodenin välillä lasketaan kulkevan 91 junaa päivässä vuonna 2030, kun Bodenin hiilineutraali terästehtas ja muita uusia teollisuuslaitoksia valmistuu.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä