Lu­kit­se­mat­to­mas­ta tilasta löytyi kym­me­niä kiloja rä­jäh­dys­ai­nei­ta – Oulun kä­rä­jä­oi­keus tuo­mit­si rä­jäh­de­ri­kok­ses­ta

Mies säilytti kymmeniä kiloja räjähdysaineita lukitsemattomissa tiloissa Kärsämäellä. Miehen hallussa oli 20 kiloa dynamiittia, 50 kiloa anfoa sekä reilut neljä kiloa ruutia.

Dynamiitin kanssa samassa laatikossa oli kahdeksan sähkönallia.

Niiden lisäksi tiloissa löytyi 720 sähkönallia, noin 640 nonel-nallia sekä kymmeniä aikatulilankanalleja ja nonel-haaroitusnalleja.

Vuonna 1948 syntyneellä miehellä ei ollut lupa räjähteiden hallussapitoon tai varastointiin.

Mies myönsi säilyttäneensä räjähdysaineita ja nalleja lukitsemattomassa tilassa. Ne olivat jääneet hänen haltuunsa aiempien työtehtävien myötä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä