Ou­lu­lai­sen tut­ki­jan Heli Sil­ta­lan kor­va­ko­rut he­rät­ti­vät huo­mio­ta – Juh­la­il­las­sa hän nauttii kes­kus­te­lu­jen ohella Linnan ark­ki­teh­tuu­ris­ta

Tutkijaa kiinnostaa myös arkkitehtuuri, jota hän Linnassa ihastelee.

Oululainen yliopistonlehtori Heli Siltala saapui Linnaan miesystävänsä Aku Visurin kanssa.
Oululainen yliopistonlehtori Heli Siltala saapui Linnaan miesystävänsä Aku Visurin kanssa.
Kuva: Iiro Kerkela

Oululaisen yliopistonlehtori Heli Siltalan isot, oranssit korvakorut herättivät huomion heti Linnan juhlien kättelyssä. 35-vuotias Siltala saapui juhliin mustassa, korkeakauluksisessa juhlapuvussa miesystävänsä Oulun yliopiston akatemiatutkija Aku Visurin kanssa.

Siltalan näyttävien korvakorujen teksti, Naisen paikka on elossa, kertoo hänen taustastaan. Siltala on tutkinut lähisuhdeväkivaltaa vuodesta 2012 lähtien.

Tutkimuksissaan Siltala on keskittynyt lähisuhdeväkivallan terveysvaikutuksiin ja kustannuksiin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä