Lii­ken­ne rullaa kes­ki­vii­kos­ta alkaen Kii­min­ki­joen ylit­tä­väl­lä uudella sil­lal­la – ”Tämä työmaa on ollut vähän nor­maa­lia enemmän ta­pe­til­la”

Liikenne ohjataan uuden sillan itäpuoliskolle, jossa on käytössä väliaikainen pinnoite.

Nelostien liikenne ohjataan keskiviikkona uudelle sillalle.
Nelostien liikenne ohjataan keskiviikkona uudelle sillalle.
Kuva: Pekka Peura

Nelostiellä Haukiputaalla sijaitseva Kiiminkijoen siltatyömaa nytkähtää keskiviikkona ison harppauksen eteenpäin, kun liikenne siirretään varasillalta varsinaiselle sillalle.

Liikenne ohjataan uuden sillan itäpuoliskolle, jossa on käytössä väliaikainen pinnoite. Ensimmäisenä tehdään valmiiksi sillan länsipuoliskon pintarakenteet, jonka jälkeen liikenne siirtyy länsipuoliskolle.

Kokonaisuudessaan urakka valmistuu heinäkuussa. Valmiin sillan kohdalla kulkee kolme kaistaa: yhteen suuntaan vie kaksikaistainen ohitustie ja toiseen suuntaan yksi kaista. Välissä kulkee keskikaide.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä