Tilaajille

Lei­jo­nien Ville Pokan, 28, an­sio­luet­te­lo on äl­lis­tyt­tä­vää luet­ta­vaa – Nyt ta­voit­tee­na on löytää töitä ul­ko­mail­ta: "Olisi totta kai kiva joskus pelata Kär­pis­sä"

28-vuotiaan puolustajan asiallisen etäisestä mediapreesensistä huokuu Lapin jätkän jäyhyys. Mutta se ei ole koko totuus Tornion kasvatista.

Ville Pokka (oik.) juhli Tanskan-ottelun maaleja yhdessä Kaapo Kakon (84) ja Kasperi Kapasen (42) kanssa.
Ville Pokka (oik.) juhli Tanskan-ottelun maaleja yhdessä Kaapo Kakon (84) ja Kasperi Kapasen (42) kanssa.
Kuva: Pasi Mennander/Jääkiekkoliitto

Kuvio on tuttu usean vuoden ajalta. Leijonien pelien ja harjoitusten jälkeen toimittajat kerääntyvät sankoin joukoin tähtipelaajien ympärille, mutta pelaaja numero 2 pääsee hallikäytävältä usein nopeasti pukukopin suojaan.

Ville Pokan tekemisistä on harvoin revitty isoja otsikoita.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä