Lau­tai­li­ja­pa­ris­kun­ta rakensi Rukalle eri­koi­sen mökin, jonka he piir­si­vät Ipadin so­vel­luk­sel­la

Ivika Jürgenson ja Tim Schiphorst rakensivat Rukalle mökin, josta revontulia olisi mahdollisimman mukava katsella. Paikallisista rakennusmääräyksistä he eivät tienneet mitään.

-
Kuva: Tim Schiphorst

Rukan Moisasenlammen alueella ajellessa tulee vastaan toinen toistaan uudemman ja kalliimman näköistä mökkiä, mutta yksi hienoimmista on varmasti Ruka A-Frame. Keskeltä kuusikkoa ilmestyy yhtäkkiä näkyviin hirrestä ja lasista veistetty pyramidi.

Tämä paikka on suunniteltu niin, että revontulia olisi mahdollisimman mukavaa katsella, kertoo lumilautailijapariskunta Ivika Jürgenson ja Tim Schiphorst, joiden rakennusprojekti se on viimeiset kolme vuotta ollut.

– Revontuli-iglut ovat suosittuja, mutta pieniä ja kalliita.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä