Oulun kaupunki järjestää jo kolmatta kesää maksuttoman puistoruokailun lapsille ja nuorille.
Alle 18-vuotiaille suunnatut puistoruokailut järjestetään maanantaista perjantaihin 8.6.–17.7. välisenä aikana. Viime kesän tapaan maksuton lounas on tarjolla Rajakylän keskusleikkipuistossa. Tänä kesänä mukana ovat myös Hakkapuiston leikkipaikka Kaukovainiolla sekä Merikosken leikkipaikka Tuirassa.
Oulun kaupungin julkaisemassa tiedotteessa kerrotaan, että uusilla kohteilla puistoruokailu on haluttu tuoda entistä paremmin niille alueille, jossa maksuttoman ruokailun tarve on suurta.
– Tarvetta on arvioitu sekä tilastojen, kuten lasten määrän, alueen työttömyysasteen ja tulojen perusteella että alueellisten asiantuntijoiden avulla, puistoruokailun koordinaattori Sonja Nuottila kertoo tiedotteessa.
Ruokailut ovat kuitenkin avoimia kaikille oululaisille lapsille ja nuorille alueesta riippumatta.
Lounaan lisäksi puistossa järjestetään vaihtelevaa ohjelmaa kello 11–12 välillä. Ruokaa jaetaan niin kauan kuin sitä riittää, mutta korkeintaan kello 13 asti. Mikäli ruokaa jää yli, se voidaan jakaa lapsille mukaan.
Puistoruokailuun ei tarvitse ilmoittautua etukäteen. Lapsi tarvitsee mukaan oman kannellisen ruoka-astian, ruokailuvälineet sekä juotavaa ruoan kanssa.
Tarjolla on yksi päivittäin vaihtuva ruoka. Kaikkia erityisruokavalioita ei huomioida. Ruokalista, puistojen sijainnit kartalla sekä muut lisätiedot löytyvät puistoruokailun verkkosivulta.