Lapin poliisi on ta­ka­va­ri­koi­nut useita aseita ja huu­mei­ta – osalla te­ki­jöis­tä kyt­ken­tö­jä jär­jes­täy­ty­nee­seen ri­kol­li­suu­teen

Lapin poliisi on takavarikoinut useita ampuma-aseita Meri-Lapin alueella.
Lapin poliisi on takavarikoinut useita ampuma-aseita Meri-Lapin alueella.
Kuva: Jussi Leinonen

Lapin poliisilaitos on takavarikoinut Kemi-Tornion alueella useita ampuma-aseita, huumausaineita sekä muuta omaisuutta, poliisi tiedottaa.

Takavarikkoon on otettu muun muassa haulikko, katkaistu haulikko, pistooleja, itse tehtyjä haulikkopistooleja, aseen osia ja patruunoita.

Näiden lisäksi poliisi on takavarikoinut 135 grammaa amfetamiinia, 140 grammaa marihuanaa ja muuta anastettua omaisuutta.

Takavarikot liittyvät kolmeen rikosjuttuun, mutta tapaukset eivät liity toisiinsa. Poliisi on tehnyt takavarikot kuluneen joulukuun aikana.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä