
Oulun evankelisluterilaisten seurakuntien jakamaa korona-avustusta haki lähes 400 kotitaloutta, tiedotteessa kerrotaan. Myönnetyt avustussummat vaihtelivat 500 eurosta 3000 euroon.
Oulun seurakuntien diakoniatyö sai alkuvuodesta käytettäväksi 164 000 euroa opetus- ja kulttuuriministeriön myöntämää valtionavustusta. Avustus oli suunnattu diakoniatyön tukemiseen korona-aikana.
Avustusta hakivat niin perheet kuin yksinelävät. Taustalla oli usein pandemiasta johtuva lomautus tai irtisanominen.
– Jos perheen molemmat vanhemmat ovat lomautettuja, maksamattomia laskuja alkaa kertyä. Vuokra- ja sähkölaskujen maksaminen on ollut yksi auttamiskeinostamme, kertoo Oulun seurakuntien diakoniatyöntekijä Marja Posio, tiedotteessa.
Posion mukaan myös moni eläkeläinen tarvitsi lisätuloja, kun korona vei mahdollisuuden lisäansioihin.
Tiedotteen mukaan hakemuksia tuli enemmän kuin ennakkoon arvioitiin, eikä avustusta riittänyt kaikille. Nämä hakemustiedot siirtyvät hakijan omaan seurakuntaan, josta paikallinen diakoniatyöntekijä on yhteydessä hakijaan.