Päätoimittajan kolumni: Viina vie urat, perheen ja ter­vey­den, mutta mitäpä siitä?

Vanhat kuvat: Lu­mi­lau­tai­lun suosio nousi 2000-lu­vul­la ja nuoriso väsäsi omia hyp­py­rei­tä

Kolumni: Lapsi ihol­la­ni laski tes­to­ste­ro­ni­ta­so­ja­ni nuorena isänä ja jää­kiek­koi­li­ja­na

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Kaleva Digi + Lehti 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

Ky­syim­me: Miksi isä ei aina pääse äi­tiys­neu­vo­laan saat­ta­jak­si, vaikka moneen muuhun toi­men­pi­tee­seen saat­ta­ja pää­si­si?

Oulu

Oulun kaupungin verkkosivuilla kerrotaan, että koronavirusepidemian vuoksi äitiysneuvolan ensikäynnille voi tulla mukaan puoliso tai saattaja, mutta ei jatkokäynneille.

Lastenneuvolakäynnillä voi olla mukana vain yksi saattaja. Keskusneuvolaan 1. –-18. joulukuuta välisenä aikana tutkimuksiin ei voi tulla saattaja mukaan.

Kalevan lukija ihmettelee, miksi hän ei pääsee äitiysneuvolaan, esimerkiksi sikiön ultraäänitutkimukseen, vaimonsa matkaan koronarajoitusten takia. Moneen muuhun toimenpiteeseen saattaja kuitenkin pääsisi, mutta ei äitiysneuvolan vastaanotoille.

Miksi isä ei koronarajoitusten vuoksi pääse äitiysneuvolaan vaimonsa kanssa, Oulun kaupungin tartuntataudeista vastaava lääkäri, apulaisylilääkäri Jarkko Huusko?

– Isä pääsee ensimmäiselle äitiysneuvolakäynnille mukaan.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.